Uchwycić piękno

Fotografia w modzie to bardzo trudny temat, ponieważ przed fotografem staje wyjątkowo nietypowe zadanie. Oczekuje się od niego, że będzie w stanie uchwycić piękno rzeczy, które są przed nim stawiane. Kłopoty się tutaj nie raz mnożą, albowiem nie każdy fotograf umie ten rodzaj sztuki na zdjęciach ukazać.

Czyj piękno jest najważniejsze?

Moda to świat istniejący na styku ludzkiego ciała i ludzkiego umysłu. Weźmy takie sukienki damskie. Kiedy widzimy kobietę w pięknej sukni, czyje piękno tak naprawdę podziwiamy? Czy widzimy piękną kobietę, której atrybuty zostały uwypuklone przez niecodzienny strój?

Czy raczej widzimy piękną suknie, która została zaprezentowana na wspaniałej kobiecie? Trudno jest to rozsądzić i chociaż pewnie musielibyśmy się raczej skłaniać w kierunku piękna kobiety, musimy pamiętać, że to element mody ma tu być na pierwszym miejscu. To w końcu fotografia modowa. Dlatego właśnie fotograf musi starać się przenosić punkt ciężkości w kierunku nietypowym i zazwyczaj chociaż odrobinę drugorzędnym.Które piękno jest najważniejsze? Każdy sklep fotograficzny ma na swoim wyposażeniu masę sprzętu, który z jednego ujęcia będzie w stanie zrobić serię cudów. Bardzo różnych cudów. Tutaj powstaje drugie pytanie: czy fotograf modowy powinien starać się pokazać portret sukienki w sposób, który idealnie odda jej cechy, czy może powinien stworzyć obraz artystyczny, w którym będzie się starał skupiać na tym, dlaczego piękno jest piękne i starać się to pokazać w możliwie jak najlepszym świetle. Nie ulega wątpliwościom, że fotograf mody nie powinien być po prostu dokumentalistą i jego zadaniem nie jest katalogowanie mody. Ma on pokazywać jej piękno i tutaj właśnie powstaje cała trudność, bo jego akuratne uchwycenie to poziom raczej emocji i wartości niż samej sztuki fotograficznej.Dobre wyposażenie to podstawa Najlepiej jest zdecydować, że fotografowanie mody jest samo w sobie sztuką i każdy fotograf powinien tutaj szukać swojego własnego stylu. By to jednak było możliwe, nie mogą istnieć kajdany w postaci niewielkich możliwości technicznych. Konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie wyposażenie, dzięki któremu fotograf będzie mógł realizować wszystkie swoje założenia w sposób, w jaki po prostu widzi swoje zadanie. Tylko przy takim podejściu możliwe jest uzyskanie naprawdę dobrych rezultatów, chociaż trzeba się przygotować także na wiele porażek i nieudanych podejść do tego zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *